Vždy byla spolehlivou a šikovnou zaměstnankyní, ale nyní je už desítky měsíců mimo. Bojíte se, jak se po takové době opět nastartuje do práce, jak se začlení do vašeho týmu? Držíte jí místo, máte pro ni jinou pozici, její pozice byla zrušená? Věříme, že i pro vás je návrat matky zpět do pracovního procesu stresující. Stejně jako ona, i vy máte v hlavě mnoho otázek. A vězte, že ty otázky máte oba dva úplně stejné. Týkají se především těchto oblastí:

Pracovní pozice

Při návratu hned po mateřské dovolené (do šesti měsíců od odchodu na mateřskou) musí zaměstnavatel držet původní místo. Budete tak muset vyřešit, co s jejím „záskokem“. Po více než šesti měsících už toto místo držet nemusíte, ale jste povinní přidělit zaměstnankyni práci odpovídající pracovní smlouvě. Je tedy na vás, jak pozice v týmu vymyslíte. Pokud jste záskok brali pouze na dobu určitou, máte nyní vyhráno.

Pracovní doba

Myslete na to, že osoba pečující o dítě mladší 15 let má právo na úpravu pracovní doby tak, aby byla schopná se o dítě řádně postarat. Buďte si jistí, že se o tuto „výhodu“ matka přihlásí. Pokud byla skvělá zaměstnankyně, maximálně jí vyhovte. Uvidíte, že i když nebude v kanceláři osm hodin denně, na její práci to nepoznáte. Pokud se nejednalo o stoprocentního dříče, pracovní dobu upravte tak, abyste si byli jistí, že práci opravdu odvede. Na volnější režim můžete přejít vždy.

Zkrácený úvazek

Ten není ideální pro žádnou ze stran. Vy s ním budete mít více starostí než s klasickým pracovním úvazkem (budete muset řešit, kdo bude oficiálně dělat „druhou půlku práce“), na vaši zaměstnankyni se stejně nabalí tolik práce, jako by měla plný úvazek. Zkuste jí to takto vysvětlit a domluvte se raději na úpravě pracovní doby.

Termín nástupu

Na blížící se termín nástupu po mateřské dovolené vás upozorní někdo z personálního, toho se nebojte. Dobrým znamením bude, pokud se dopředu ozve sama matka. Je to pro vás signál, že na práci myslí, takže se do ní asi těší, přemýšlí dopředu, není jí její pracovní kariéra lhostejná… Tady odhadujeme úspěšný návrat.

Kolegové

Vždy se najde někdo, kdo se na matku po návratu bude dívat skrz prsty. Upravená pracovní doba nebo častý home office kvůli nemocnému dítěti. To se některým líbit nebude. Dopředu na tyto skutečnosti svůj tým připravte. Přiznejte její „výhody“ a zároveň zdůrazněte, jak jste rádi, že se dobří zaměstnanci vrací do práce. Vracející se matka to ocení, šťouralům vezmete vítr z plachet.

Zrušení pracovní pozice

Zatímco byla na mateřské, museli jste zrušit její pracovní pozici? Ze zákona musíte této zaměstnankyni nabídnout jinou adekvátní pozici, nebo se s ní můžete dohodnout na ukončení pracovního poměru a samozřejmě na odstupném. Tohle záleží na vaší aktuální situaci v práci a na tom, jak moc o zaměstnankyni stojíte.

Nemocné dítě

Každá osoba pečující o dítě má nárok na ošetřovné, a to po dobu devíti dní (samoživitelky 16 dní). Počítejte s tím, že ze začátku toho bude matka hojně využívat. Ne, že by nechtěla být v práci, ale děti po nástupu do školek bývají často nemocné. Zkuste se se zaměstnankyní domluvit na práci z domu.

 

Ideální je, když si spolu před nástupem popovídáte a upřímně si řeknete své představy a možnosti. Dnešní doba přeje pracujícím matkám, upravené pracovní době, home office… Prostě přátelskému a ne za každou cenu formálnímu prostředí. Tak se toho nebojte ani vy.

 

FOTO: Freepik

Čtěte také:
Lidké zdroje a jejich nedostatek
Žádost o úvěr aneb jak budovat vztahy s bankou