Téma zastupitelnosti lidí ve firmách je novinkou posledních pár let. Dříve měl každý svoji práci a do věcí ostatních neviděl. Bylo to dáno částečně i tím, že každý pracoval individuálně. Něco jako týmy či týmovou práci naši rodiče téměř neznali. A nyní? Mění se to. Hodně. Jednak se 90 % práce a úkolů řeší týmově, jednak se stírají rozdíly mezi některými pozicemi. Takže můžete jezdit v klidu na dovolenou? Určitě, jeďte. Ale bez telefonu, notebooku a internetu to nezkoušejte.

To, že členové vašeho týmu znají společný projekt, mají kontakty na externí spolupracovníky a ví přesně náplň vaší práce, je fajn. Ale rozhodně to neznamená, že díky tomu máte v práci stoprocentní zastoupení. Jen jediný člověk ví o své práci nejvíc. Jste to vy. V dnešní době chytrých telefonů a aplikací, kdy jednoduše dokážete komunikovat přes video hovory a každých 5 minut kontrolujete mobil, je 100% zastupitelnost vlastně zbytečná. Ale… Když vyrazíte na dovolenou, je super vědět, že méně podstatné věci za vás vyřeší další členové týmu. K vám na pláž doletí jen ty největší hořáky a akutní trable.

Ano, může se stát, že zaměstnanec (popř. jeho signál či elektřina) vypadne úplně. V tu chvíli má (téměř) 100% zastupitelnost smysl. Na druhou stranu – už jste někdy předávali veškeré podklady, kontakty, vaše know how kolegovi? I když pracuje na stejném projektu, i když každý týden sdílíte ty nejdůležitější informace, i když o vaší práci ví spoustu věcí, je taková předávka pořádné peklo. Zdlouhavé, otravné a často nedokonalé. Vždy se na něco zapomene.

Spousta lidí určitě namítne, že když na dovolené musí být na příjmu a ve střehu, není to dovolená. My bychom namítli – a vydržíte se na ten mobil a email třeba celý den nepodívat? Pokud ano, gratulujeme, zřejmě umíte opravdu vypnout. Většina lidí to má v dnešní době ale obráceně. Mobil neustále kontrolují a bez toho „být ve střehu” jsou nějak zvláštně nervózní. Jsou na to už zvyklí a prostě chtějí mít přehled. Takovým pracantům občasný telefonát z lehátka nebo kola nevadí. Naopak. Ujistí se, že je všechno v pořádku, že mají všechno pod kontrolou a mohou si dál užívat svou dovolenou. Když se potom vrátí do práce, ví, co je čeká, nemusí si znovu přebírat (ne)dořešené problémy a opravovat chyby někoho jiného.

Výše popsané se samozřejmě týká především kancelářských profesí. Určitě je mnoho pozic, kde je „zastupitelnost” nutná. Od lékařů až po paní uklízečky. A tady je to už na jiné téma s podtitulem „Podstav”. Tak to zas někdy příště.

 

FOTO: Freepik

Čtěte dále:
Zrušení superhrubé mzdy – co byste měli vědět?
Jak na úspěšný název pro firmu